Başakşehir’de “Çocuklarda Doğal Beslenme Yöntemleri” Semineri

BAKMER’de düzenlen sağlıklı yaşam seminerine Başakşehirli kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Çocuklarda doğal beslenme yöntemlerinin konu edildiği sağlıklı yaşam seminerinin konuğu Yrd. Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller idi.

Antibiyotik kullanımıyla ilgili annelere çok önemli tavsiyelerde bulunan Dr. Hayri Gözlükgiller, “Çocuğunuzda ateş varsa mutlaka üç gün kadar bekleyin. Fakat çocuk baygın haldeyse, keyfi hiç yoksa, her halinde hasta izlenimi varsa mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir. Fakat bizim ilk 1 yaşta gördüğümüz ateşlenmelerin sebepleri genelde fizyolojik olmaktadır. Diş çıkartma, kabızlık, çocukların çok fazla örtünmesi, evin sıcaklığının fazla olması gibi sebepler. Astımlı çocuklara baktığımızda hep ebeveyn hataları ile karşılaşıyoruz. Sigara kullanımından bahsetmiyorum bile çünkü olumsuz etkilerini hepimiz biliyoruz. Asıl astımın diğer önemli bir sebebi uygunsuz antibiyotik kullanımıdır. Çocuklar doktora götürüldüklerinde verilen antibiyotikle çocuklar bir hafta iyi oluyorlar, ikinci hafta tekrar hasta oluyorlar. Böylelikle çocuk antibiyotiğe bağışıklık kazanıyor ve ilerde kullanması gereken ilaçları etkisiz hale getiriyor. Son aşamaya kadar antibiyotik kullanmamaya çalışın.” uyarısında bulundu.

Doğal hazır mama yoktur

Bebeklere kullanılan mamalar konusunda anneleri uyaran Dr. Hayri Gözlükgiller, “Sürekli doğal olduğunu iddia eden mamalar bile masum değildir. Bizim ülkemizde kullanılan mamalar ile Avrupa ülkelerindeki mamalar bile farklıdır. Mamaları hazır tutabilmek için belli oranda maalesef kurşun kullanılmaktadır. İlk 6 ay içerisinde anne sütü yok ise vereceğim mama tarifini 4.aydan itibaren kullanabilirsiniz. 250 ml keçi sütü, 2 tatlı kaşığı dut pekmezi veya hurma pekmezi, 1 çorba kaşığı nişasta, 1 çorba kaşığı irmik formülüyle bebeklerinize gönül rahatlığıyla mamalar hazırlayabilirsiniz.”

Soru cevap şeklinde son bulan seminer de katılımcılara kitap hediye edildi.