Van’da “Anne Ve Çocuk Sağlığı Eğitimi” Semineri

Van Büyükşehir Belediyesi, “Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi” konulu bir seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan  Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller, “İnsanlar istedikleri şehirde, istedikleri doktora rahatça ulaşabilirler. Fakat burada şunu sormak lazım, fitoterapi yani bitkisel tedavi ile bu hastalıkların üstesinden gelebilir miyiz? Ben bunu anlatmak istiyorum. Antibiyotik kullanmadan hastalıkların üstesinden nasıl gelirizi konuşalım. Hem de insanların bizlere sormak istediği şeyler varsa bunların cevabını verelim diye geldik” dedi.

Çocukların gereksiz antibiyotikler nedeniyle alerjik bronşit, astım hastası olduklarını belirten Gözlükgiller, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Çocuklar gereksiz antibiyotikler nedeniyle alerjik bronşit, astım hastası ol “4 yaşına kadar hırlama ve öksürük olarak kendini gösteren alerjik bronşit, eğer tedbir alınmazsa astıma dönüşüyor ve maalesef astım temizlenmesi çok zor bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan etkenlerin başında annelerin sürekli olarak antibiyotik kullanması geliyor.”

ki çocuğunun da astım hastası olduğunu söyleyen bir anne ile bir süre sohbet eden Gözlükgiller, hastalık için kullanılan ilaçların isimlerini sayarak, “Maalesef bu ilaçlar çocuklarımıza kalıcı hasarlar veriyor. Özellikle kortizon kullanımı ülkemizde yüzde 30’ları buluyor. Diyebilirsiniz ’doktor bey ben yıllardır kullanıyorum. Kullanmaya devam edeceğim. Ne olacak ki?’ Bu tür ilaçların uzun süre kullanımı beyin üzerine etki eder. Beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Sürekli kullanılınca çocuğumuzun ilerde parkinson veya unutkanlık hastası olması olasılığı yüzde 30’dur. Derseniz ki, bunu kullanmayalım mı? Elbette kullanmak gerekiyorsa kullanacaksınız. Önemli olan gerçek anlamda gerekli olduğu zaman ve yeteri kadar kullanmaktır. Ama ben hem doktor, hem de fitoterapist olmam hasebiyle bu ilaçların doğada bir karşılığının olduğunu söylüyorum. Osmanlıca eserlerde İbn-i Sina’nın kitaplarında bu hastalıklara karşı kullanılacak doğal ilaçları buluyoruz. Doğa bize ihtiyacımız olan her türlü şifayı sunuyor. Yeter ki biz bakmayı bilelim” diye konuştu.