Çatalca’da “Çocuklarda Sağlıklı Doğal Beslenme Yolları” Konulu Seminer

Seminerde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller, katılımcılara beslenme konusunda önemli bilgiler aktardı.

Dr. Hayri Gözlükgiller, çocukları daha organik beslemek gerektiğine vurgu yaparak beslenme konusunda kapsamlı bilgiler verdi. Evde sağlıklı mama yapımından, çocukların boyunun uzamasına kadar birçok konuda doğal formüller veren Dr. Hayri Gözlükgiller, Çatalcalı kadınlara bol bol notlar aldırdı. Gözlükgiller konuşmasında ,“Ülkemiz nüfusunun çoğunluğunu oluşturan çocuklarımızın da gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olması yeterli ve dengeli beslenmeleri ve hareketli bir yaşam sürmeleri ile mümkündür. Çocuğun kişiliği özellikle okul öncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik çağındaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi bu yıllara dayanmaktadır. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ilerki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları önlemede önemli rol oynamaktadır.” sözlerine yer verdi.

Çocuk gelişimde ki önemli yaş formülü

Katılımcılara çeşitli hastalıklar için doğal besinler öneren Dr. Gözlükgiller, boy kısalığının temelinde beslenmenin yattığını, sağlıklı ve doğal besinler tüketip, boy uzamasının da sağlanabildiğini söyledi. Gözlükgiller, bu tür doğal besinlerin ergenlik dönemine kadar çocuklarda kullanılabileceğini aktardı. İnternet bağımlılığının yetişkinlerde, ağır metal ve GDO’lu yiyeceklerin ise bebeklerde obeziteyi tetiklediğini anlatan Dr. Gözlükgiller, protein tüketiminin öneminden bahsederek özellikle çocukların sakatat tüketmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasının devamında Gözlükgiller, “Çocuğunuzun gelişimini takip etmek adına yaşla ile ilgili önemli bir formül vermek istiyorum. “Yaş X 2 + 8” diyelim ki çocuğunu 8 yaşında bu formüle göre sonuç 24 çıkar ve 26 kiloya kadar normal sayılmaktadır. Ama bu 28,5 geçtiği zaman obez çocuk kategorisine girmektedir. Anne baba olarak yapılan en büyük yanlış çocukların her istediğini veriyor olmaktır” dedi.

Çocuklara evde mama hazırlayın

Bebeklere kullanılan mamalar konusunda anneleri uyaran Dr. Hayri Gözlükgiller, “Sürekli doğal olduğu iddia edilen mamalar bile masum değildir. Bizim ülkemizde kullanılan mamalar ile Avrupa ülkelerindeki mamalar bile farklıdır. Mamaları hazır tutabilmek için belli oranda maalesef kurşun kullanılmaktadır. İlk 6 ay içerisinde anne sütü yok ise vereceğim mama tarifini 4. aydan itibaren kullanabilirsiniz. 250 ml keçi sütü, 2 tatlı kaşığı dut pekmezi veya hurma pekmezi, 1 çorba kaşığı nişasta, 1 çorba kaşığı irmik formülüyle bebeklerinize gönül rahatlığıyla mamalar hazırlayabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Ülkemizde anne sütü kullanımı %3

Çocukta genel taşlar ilk 2 yaşta oluşur. Birçok annenin hatası anne sütünden kolay vazgeçmek olmuştur. Maalesef ülkemizde anne sütü kullanımı %3 oranında olduğunu söyleyen Dr. Hayri Gözlükgiller, “Su ile birlikte anne sütü verme oranı ise %70’dir. Anne sütü alan bir bebek için su ek gıda yerine geçmektedir. Tabi ki verildiği durumlar olacaktır. Ama önemli olan annenin bol su içmesidir. Meyve suyu ile de suyu bir tutmamak gerekir. Çağımızın vebası asitli meyve suları olmaktadır. Annelere kesinlikle sütünün yetmediği konusunda konuşmalar yapmayınız. Anneleri emzirme konusunda teşvik etmemiz gerekmektedir. Stresten uzak, güzel beslenen annelerin süt kaliteleri de artacaktır. Hurma, incir, kayısı, anason, ısırgan otu gibi besinler süt arttırıcı özelliğe sahiptirler.” dedi.