Mardin Kızıltepe’de Annelerle Çocuk Sağlığı Söyleşisi

Çocuk Hastalıkları Doç. Dr. Hayri Gözlükgiller’in katıldığı “Anne ve Çocuk Sağlığı” konulu söyleşi Kızıltepe Belediyesi’ne bağlı Hanımeli Kadın Merkezi’nin konferans salonunda yapıldı. Söyleşide çocuklarda yaygın olarak görülen kansızlık, iştahsızlık, alerjik astım gibi hastalıklar ve gereksiz antibiyotik kullanımı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Dr. Hayri Gözlükgiller seminere katılanlara iştahsızlık, hiperaktivite ve üst solunum yoluyla ilgili bitkisel karışım tarifleri verdi.

Çocuğunuz gerçek anlamda hasta olmadan hastaneye gitmeyin diyen Gözlükgiller:”Maalesef bizim toplumumuzda yerli yersiz antibiyotik kullanma alışkanlığı var. Biz bir yılda Amerika’nın yaklaşık olarak 3 katı antibiyotik kullanıyoruz. Küçük yaştaki çocuklarımıza da antibiyotik kullanıyoruz ve kullanmaya başladığımızın ikinci günü, ‘çocuğum iyileşti’ diyerek antibiyotikleri atıyoruz. Bu şekilde hastalığı üzerinden tamamen atamayan çocuğun vücudunda antibiyotiklere karşı direnç gelişiyor. Bizim ülkemizde antibiyotik ve vitaminler şeker gibi tüketilmeye başlandı. Çocuğumuz bir gün hasta olsa hemen hastaneye koşuyoruz, antibiyotik kullanılmasını istiyoruz. ” şeklinde konuştu.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Çocuklarda Kalıcı Hasarlara Neden Olmakta!

Gözlükgiller:” Çocukların gereksiz antibiyotikler nedeniyle alerjik bronşit, astım hastası olduklarının önemine değindi. 4 yaşına kadar hırlama ve öksürük olarak kendini gösteren alerjik bronşit, eğer tedbir alınmazsa astıma dönüşüyor ve maalesef astım temizlenmesi çok zor bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan etkenlerin başında annelerin sürekli olarak antibiyotik kullanması geliyor.”dedi.

Çocukların ilk 3 yaşında antibiyotik kullanmasının sakıncalı olduğuna dikkat çeken Gözlükgiller: “3 yaşından önce antibiyotik kullanan bir çocuğun obez olması kaçınılmazdır. İlk 6 ayında ağızdan damla yoluyla antibiyotik alan çocukların yüzde 30-40’ında mutlaka kronik bir hastalık gelişiyor. Bunların başında hipertansiyon ve astım var, dahası böbrek veya karaciğer rahatsızlığı da olabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dr. Hayri Gözlükgiller salonda bulunan annelerin çocukları ile ilgili sorularını da cevapladı. Söyleşiye katılanlara Kızıltepe Belediyesi tarafından Gözlükgiller’in “Anne Babayı Kullanma Kılavuzu” isimli kitabı hediye edildi. Gözlükgiller daha sonra Hanımeli Kadın Merkezi revirinde 70 hastayı muayene etti.